Dalış Bölgeleri

Yurtiçi ve Yurtdışı dalış bölgeleri

Bodrum

Dalış Bölgeleri Yorum Yazılmamış

Bodrum pek çok kalpte özel bir yer tutar. Türk sanatçı ve entellektüelleri için popüler bir yuvadır. Bodrum’da yasadigi bilinen ilk yazar, “Halikarnas Balikçisi” namiyla Cevat Sakir Kabaagaçli’dir. (Yazının Devamı…)

Muğla – Fethiye

Dalış Bölgeleri Yorum Yazılmamış

Fethiye, Akdeniz Bölgesinde, Muğla İli’ne bağlı bir ilçe olan Fethiye, doğu ve güneydoğusunda Antalya; güney, güneybatı ve batısında Akdeniz; kuzeybatısında Dalaman; kuzeyinde Denizli ve Burdur ili ile çevrilidir.

Fethiye Akdeniz Bölgesi’nin Ege Bölgesi ile sınır kesiminde, engebeli bir alanda yer almaktadır. İlçe toprakları 3. jeolojik zamanda meydana gelen çökme ve yükselmelerle oluşan yüksek sıra dağlar ve dağlarla çevrilidir. Bu dağların eteklerinde birçok irili ufaklı koy bulunmaktadır. İlçe topraklarının güneyinde Babadağ (1.969 m), kuzeyinde Denizli ve Burdur illeri ile doğal sınırı oluşturan Boncuk Dağı (2.000 m.) bulunmaktadır. Ayrıca güneybatısı da Fethiye Körfezi ile sınırlanmıştır.
(Yazının Devamı…)

Antalya – Kaş

Dalış Bölgeleri Yorum Yazılmamış

Kaş, Akdeniz’in derin mavisiyle doğal güzelliklerinin evliliği… Antik Likya yöresinin merkezi Kaş, Toros Dağlarını Akdeniz’in masmavi sularına hayran bırakır. Bakir koyları ve keşfedilmemiş derinlikleriyle kristal mavisi denizini korumaktadır. Kaş, Türkiye’nin güney kıyısında bulunan tarihsel bir kasabadır. Likya medeniyetinin en önemli limanlarından ve şarap üretiminde bulunan Kaş, şimdi antik taş mezarları ve kalıntıları ile cevrili Antiphellos’a ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca dünyada en güzel 50 dalış yerileri arasında Kaş da gösterilmektedir.
(Yazının Devamı…)

Lundy Batığı

Dalış Bölgeleri Yorum Yazılmamış

Üretim Yılı: 1908
Boyutlar: 33.5×6.5×2.5 metre
Ağırlık: 188 ton
GPS: N 40° 17′ 47.3″ – E 26° 12′ 57.8″

Türkiye, “özellikle savaş dönemine ait batıkların cennetidir” desek yeridir. Çanakkale bu bölgelerin en başında geliyor ve Lundy batığı da bunlardan biri. Hull Steam Fishing&Ice Co. Ltd’ye ait İngiliz bir troll gemisi olduğu biliniyor. Çanakkale Savaşı öncesinde ticari-sivil bir gemi olduğu biliniyor. Savaş sonrası bazı silahlarla donatılarak mayın tarama görevine getirildi. Savaş döneminde İngiliz hükümeti, göz bebeği olan donanmasını güçlendirmek için, ya sivil gemileri kiralayarak ve bazı vaatlerde bulunarak silahlandırıyor, ya da savaş gerekçesiyle gemilere el koyuyordu. Lundy de bu gemilerden biriydi.
(Yazının Devamı…)

...