Sosyal Sorumluluk

Su Her Yerde

Yıllardır üç farklı alanda yürüttüğümüz çalışmalarımızı bir sosyal sorumluluk projesi olan “Su Her Yerde” şemsiyesi altında bir araya getirdik. Eğitim, engelliler ve çevre koruma üzerine yürüttüğümüz “Su Her Yerde” Projesi, bugüne kadar kamu kuruluşları, STK’lar ve özel kuruluşlar tarafından ilgiyle karşılandı ve desteklendi.

“Su Her Yerde” Projesi, toplumun farklı katmanlarının katılımıyla gerçekleştirilmekte olan bir bilinçlenme, dikkat çekme ve koruma çalışması.

Projenin Katmanları

  • Anaokulu ve ilköğretim öğrencileriyle eğlenerek sualtını keşfetme çalışmaları
  • Omurilik Felçlileri Derneği ile engelleri yenme dalışları ve tekerlekli sandalye kampanyası
  • STK ve Belediyeler ile deniz ve kıyı temizliği çalışmaları
  • Sualtı fotoğraf sergileri ve kurum/ kuruluşlarla eğitim çalışmaları

Okul Çalışmaları

Denizlerimizi korumanın küçük yaşta verilen bilinçlenme çalışmalarıyla ivme kazanacağına inanan kulübümüz, anaokulu ve ilköğretim öğrencilerine eğitimler ve workshoplar düzenliyor.

Anaokulu ve ilköğretimdeki çocuklarımıza yönelik programımızın her aşaması çok eğlenceli geçiyor. Program; Bir çizgi filmle başlıyor. Çocuklar sevimli canlı Adi sayesinde yeryüzü güzelliklerinin yanı sıra sualtı canlılarına dair bilgiler ediniyor. Sualtında yaşayan canlıların fotoğraflarıyla birlikte balıklar tanıtılıyor ve bu balıklar sualtındaki sembolik el işaretleriyle çocuklara uygulamalı öğretiliyor. Birbirinden güzel sualtı fotoğraflarından sonra kirlenmiş denizlerin ve kıyıların görüntüleri izleniyor ve denizi temiz tutmamızın önemi anlatılıyor. Çocuklardan denizi kirletmeyeceklerine dair söz aldıktan sonra eğlenceli bir mola veriyor, çocukların yüz ve ellerine istedikleri deniz canlılarını çiziyoruz. Son bölümde ise tüm çocuklara isimlerine düzenlenmiş bir sertifika veriliyor.

Engelsiz Dalış

2004 yılından bu yana her yıl, Belediye ve özel kuruluşların desteğiyle Omurilik Felçlileri Derneği yararına organizasyonlar gerçekleştiriyoruz.

Hayatını engellerle sürdüren omurilik felçlilerine havuz dalışları yaptırarak, bir engeli atlattığımıza inanıyoruz. Dalışa duyulan heyecan ve mutluluk inancımızı kuvvetlendiriyor.

Çeşitli havuzlarda ve denizde gerçekleştirdiğimiz dalışlar, 2010 yılında Turkuazoo Akvaryumu’nda gerçekleştirdiğimiz dalışla renklendi. Engelli arkadaşlarımız tropikal balıklarla dolu akvaryumda çok keyifli ve farklı dalışlar yaptı.

2010 yılında aldığımız kararla, yıl boyunca düzenlemiş olduğumuz dalış gezilerinden elde edilen gelirlerin bir kısmıyla ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye satın alıyoruz. Sanatçı dostlarımızın da destek verdiği bu kampanya kapsamında pek çok engelli arkadaşımız sandalyelerine kavuştu. Kampanyamız devam ediyor.

Pek çok rekoruyla tanınan ünlü sporcu ve eski SAT Namık Ekin ile birlikte sualtından yüzme Dünya Rekoru Denemesi gibi pek çok rekor, Omurilik Felçlileri Derneği yararına yapıldı ve sponsorluk gelirleri derneğe bırakıldı. Bu yıl 8-18 Mayıs tarihleri arasında Taksim Meydanı’na kurulacak bir akvaryumda 8 gün 8 gece boyunca yaşayarak Guinness Rekoru denemesi de Namık Ekin, Şişli Sualtı Sporları Kulübü ve OFD ile ortaklaşa gerçekleştirilecek.

Temizlik Harekâtı

Şişli Sualtı Sporları Kulübü, kurulduğu günden bu yana, Belediye ve özel kuruluşların desteğiyle deniz ve kıyı temizliği faaliyetlerini destekliyor ve düzenliyor. Bu destek Çevre Günü kutlamalarının yanı sıra tüm yıla yayılan bir takvimi gözetiyor ve Büyükçekmece’den Adalar’a Ortaköy’den Kilyos’a uzanan bir çeşitlilik gösteriyor.

Sualtı Sergileri ve Eğitim Çalışmaları

Türkiye’de ustalıklarıyla adlarından söz ettiren sualtı fotoğrafçılarının fotoğraflarından oluşan sergiler, özel kuruluşlar, kamu alanları ve üniversitelerde düzenlenerek Sualtının güzellikleri farklı platformlarla paylaşılıyor.

Bu kapsamda Yapı Kredi, Turkcell Global Bilgi, İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi,

Eğitim çalışmaları; seminer ve panellerin yanı sıra şirket ve okul bünyesinde dalış kulüpleri kurma ve scuba dalış eğitimlerinin verilmesi şeklinde gerçekleştiriliyor.

Yorum Yaz

...